Syksyn toiminta alkaa

28th elokuu 2015

A Rochan syksy on täynnä uusia mahdollisuuksia. Verkostokoordinaattori Mikko Kurenlahti aloittaa ensimmäisenä palkattuna työntekijänä, aluksi päivän viikossa. Syksyllä kerätään varoja, jotta yhdistyksen toimintaa voitaisiin kehittää ja laajentaa. Viestintää uudistetaan ja erilaisia tapahtumia on luvassa.

A Rocha on mukana muiden ympäristötoimijoiden järjestämissä tapahtumissa, kuten Tapahtumakalenterista huomaat (esim. Suomen luonnon päivä, Ympäristökasvatuspäivät). Yhdistyksen edustus on myös mukana ev.lut. kirkon ympäristöneuvottelupäivillä Räfsön saaressa syyskuun alussa.

Lehden seuraavassa numerossa huomioidaan paavi Franciscuksen merkittävä kannanotto Laudato Si’, joka on herättänyt maailmalla paljon huomiota. Kiertokirje on hyvin laaja-alainen ympäristölausuma.

Tervetuloa mukaan toimintaan, tukijaksi ja esirukoilijaksi!

Yhdistyksen kokous ja yhdistyksen purkaminen 17th kesäkuu 2020
A Rochan väki puhuu ympäristöahdistuksen käsittelyn puolesta 27th marraskuu 2016
Uutisia
Norpasta ilmastonmuutokseen: kuulumisia kirkon ympäristöpäiviltä 7th syyskuu 2016
Uutta riparimateriaalia: Linnut 2nd elokuu 2016